تجدید در کارنامه «پست بانک»؛

بهار «وپست» سبز شد

شناسه : 950 16 تیر 1399 - 10:06
«پست بانک ایران» که قصد تجدید ارزیابی دارایی های ثابت خود را دارد، پرده از سوددهی در بهار 99 داد.
بهار «وپست» سبز شد

به گزارش سرمایه نگر، گزارش عملکرد ۳ ماهه «پست بانک ایران» با نماد «وپست» نشان می دهد که زیان انباشته با اندکی کاهش به ۹ هزار و ۹۶۱ میلیارد ریال رسیده است. سرمایه شرکت ۳ هزار و ۲۳۳ میلیارد ریال است؛ بنابراین، زیان انباشته ۳ برابر سرمایه اسمی است.

این نسبت نامطلوب موجب شد تا «پست بانک» دست به کار شود و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های ثابت را به جریان بیاندازد.

میزان افزایش سرمایه ۷ هزار و ۴۲ میلیارد ریال است که معادل ۲۱۸ درصد سرمایه کنونی است.

در تجدید ارزیابی، این بانک زمین و ساختمان را به کار گرفت که البته سهم زمین بسیار بیشتر از ساختمان است.

به این ترتیب، سرمایه «پست بانک ایران» در صورت تصویب در مجمع فوق العاده، به رقم ۱۰ هزار و ۲۷۵ میلیارد ریال خواهد رسید که البته همچنان مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت محسوب می شود.

هر چند تجدید ارزیابی دارایی ها اثری بر سودآوری ندارد اما؛ این بانک پیش بینی کرده با انجام افزایش سرمایه مذکور، در سال ۹۹ بالغ بر ۲ هزار و ۳۱۳ میلیارد ریالی دست یابد.

لازم به ذکر است که گزارش عملکرد ۳ ماهه نخست سال ۹۹ نشان می دهد که «وپست» ۳۳۱ میلیارد ریال سود خالص شناسایی کرد؛ در حالی که در مدت مشابه سال قبل ۱۴۹ میلیارد ریال زیان متحمل شده بود.

هر چند که سود و وجه التزام تسهیلات اعطایی در مدت یاد شده ۱۳ درصد افت کرده اما؛ شناسایی ۹۷۵ میلیارد ریال سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و سپرده‌گذاری‌ها در کنار کاهش ۱۷ درصدی سود سپرده های سرمایه گذاری، موجب رشد ۶۶ درصدی سهم بانک از درآمدهای مشاع شد.

با افزایش ۱۴ درصدی درآمدهای غیرمشاع، جمع درآمدها رشد ۴۵ درصدی را به خود دید.

در واقع، تراز درآمدی «وپست» مثبت است و نسبت به گذشته بهبود یافته و بار مثبت آن بیشتر شده است.

انتظار می رود با توجه به روند رو به رشد، فرایند سودسازی همچنان ادامه داشته باشد.

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.