«بپاس» به دنبال زندگی می‌رود

«بیمه پاسارگاد» و رشد ۹۸ درصدی سود

شناسه : 750 19 خرداد 1399 - 12:33
تراز درآمد شرکت «بیمه پاسارگاد» در سالی که گذشت مثبت‌تر از قبل شد و عایدی کسب شده با رشد جالب توجه 98 درصدی همراه شد.
«بیمه پاسارگاد» و رشد ۹۸ درصدی سود

به گزارش سرمایه نگر، شرکت «بیمه پاسارگاد» در سال ۹۸ رشد ۹۸ درصدی در سودآوری را به نمایش گذاشت و برای هر سهم ۱۱۶۹ ریال سود ساخت.

بر اساس صورت های مالی دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند سال ۹۸، حق بیمه صادره با رشد ۴۲ درصدی به رقم ۳۲ هزار و ۶۴۵ میلیارد ریال رسید.

شرکت «بیمه پاسارگاد» پیش بینی کرده در سال ۹۹ میزان حق بیمه صادره رشد ۴۰ درصدی را تجربه کند و به رقم ۴۵ هزار و ۶۶۸ میلیارد ریال برسد.

نکته جالب توجه این است که پرتفوی بیمه ای این شرکت بر رشته بیمه زندگی استوار است و بیشترین حق بیمه صادره مربوط به این حوزه می شود. در سال ۹۷ حدود ۵۴ درصد از کل حق بیمه صادره در رشته زندگی رقم خورد و این میزان در سال ۹۸ به ۵۷ درصد افزایش یافت.

«بیمه پاسارگاد» به دنبال حفظ و بهبود ترکیب پرتفوی حق بیمه خود به ویژه در بخش توسعه بیمه های زندگی است و از همین رو، برآورد کرده طی سال جاری بیش از ۲۵ هزار و ۵۳۷ میلیارد ریال حق بیمه صادره در بخش زندگی به ثبت برساند که در مقایسه با سال ۹۸ رشد ۳۷ درصدی نشان می دهد.

نقطه مثبت گزارش این شرکت بیمه، رشد کمتر خسارت پرداختی نسبت به حق بیمه صادره است که موجب بهبود بیش از پیش تراز درآمدی شده است. مبلغی در حدود ۹ هزار و ۲۸۹ میلیارد ریال خسارت پرداختی در صورت های مالی نشسته که ۲۴ درصد بیش از سال ۹۷ است.

«بپاس» برای سال ۹۹ رشد ۴۶ درصدی برای خسارت پرداختی متصور شده است که در صورت تحقق، از آن جایی که رشد ۴۰ درصدی حق بیمه صادره برآورد شده، از بار مثبت تراز درآمدی کاسته خواهد شد.

درآمد سرمایه گذاری از محل ذخایر فنی رشد ۹۴ درصدی داشت و سود ناخالص در سال ۹۸ افزایش جالب توجه ۱۹۹ درصدی را تجربه کرد. از نظر عملیاتی نیز، سودآوری «بپاس» افزایش ۳۱۶ درصدی را تجربه کرد.

در مجموع، سود خالص با افزایش ۹۸ درصدی مواجه شد و ۵ هزار و ۹۶۵ میلیارد ریال عاید شرکت شد که تصمیم دارد ۱۰ درصد از آن معادل ۱۲۰ ریال به ازای هر سهم را در مجمع سالانه به عنوان سود نقدی تقسیم کند.

لازم به ذکر است که سود انباشته «بپاس» تقریبا برابر با میزان سرمایه اسمی است و بنابراین، دست شرکت در تقسیم سود بالاتر باز است.

سپرده های بانکی کوتاه مدت این شرکت بیمه از ۱۹ میلیارد ریال در سال ۹۷ به ۳۰ میلیارد ریال در سال ۹۸ افزایش یافت. از سوی دیگر، مبلغ سرمایه گذاری در شرکت های بورسی و غیربورسی نیز از حدود ۲ میلیارد ریال به ۶ میلیارد ریال افزایش یافت که از معاملات آن، یک هزار و ۷۵۱ میلیارد ریال طی سال ۹۸ سود کسب کرد. به این ترتیب، بازار سرمایه برای این شرکت بیمه نیز آورده مناسبی به همراه داشت.

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.