رشد حبابی این کامیون‌ساز؛

کامیون‌های «خکاوه» خاک می‌خورند

شناسه : 548 23 فروردین 1399 - 15:34 نویسنده : علی غلامرضایی
عملکرد سال 98 شرکت «سایپا دیزل» بسیار بدتر از سال 97 بود و در صورتی که فعالیت شرکت بدین شکل پیش رود، سنگینی بار زیان به حدی می رسد که دیگر هیچ کامیونی توان حمل آن را نخواهد داشت.
کامیون‌های «خکاوه» خاک می‌خورند

به گزارش سرمایه نگر، شرکت «سایپا دیزل» طی دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند سال ۹۸ حدود ۳ هزار و ۸۴۵ میلیارد ریال درآمد فروش کسب کرد؛ در صورتی که در سال ۹۷ بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال فروش انجام داده بود.

مهمترین دلیل افت شدید ۶۲ درصدی مبلغ فروش «سایپا دیزل» در سال ۹۸ کاهش فاحش مقدار فروش محصولات است. در سال ۹۷ برابر با ۳ هزار و ۳۴۱ دستگاه کامیون به فروش رسید اما؛ در سال ۹۸ فقط موفق به فروش ۷۳۲ دستگاه انواع کامیون شد.

افت مقدار فروش به حدی بود که حتی افزایش نرخ فروش محصولات نیز نتوانست کمکی به «خکاوه» بکند و با تنزل شدید سطح درآمدها مواجه شد.

فروش این شرکت نوسان های بسیاری در سال های اخیر داشته و در سال ۹۸ با افت بسیار زیاد به پایین‌ترین حد خود طی ۶ سال اخیر رسیده است.

بنابراین، باید منتظر بیشتر شدن زیاندهی شرکت و افزایش بیش از پیش زیان انباشته باشیم. تا پایان آذر ماه، «خکاوه» بالغ بر ۲۱ هزار و ۸۶۳ میلیارد ریال زیان انباشته دارد که ۸ برابر سرمایه اسمی است.

حال با این میزان زیان انباشته فوق سنگین و همچنین عملیات شرکت که سودآور نیست و بیشتر بر بار زیان «خکاوه» می افزاید، چگونه می خواهد از زیر فشار سرخی زیان صورت های مالی فرار کند، جای سوال دارد!

سوال مهمتر این است که قیمت هر سهم ۳۷۴۴ ریالی «خکاوه» چه سنخیتی با فعالیت های شرکت دارد؟! به کدامین دلیل قیمت سهام این شرکت در حال رشد است؟

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.