تمام لیوان این قندی پر شد

«قجام» و داستان شیرین افزایش سرمایه

شناسه : 808 10 تیر 1399 - 0:35
«قجام» قصد افزایش سرمایه دارد اما؛ برآورد کرده این موضوع روی صورت های مالی سال مالی 99 شرکت اثر بگذارد، در حالی که تنها یک ماه به پایان سال مالی 99 باقی مانده است.
«قجام» و داستان شیرین افزایش سرمایه

به گزارش سرمایه نگر، یکی از معضل های اساسی در صنعت قند و شکر کشور، قدیمی بودن ماشین آلات و تجهیزات است و به روز نبودن آن، هزینه های گزافی را روی دست شرکت ها می گذارد.

همین موضوع سبب شده تا شرکت «فرآورده های غذایی و قند تربت جام» دست به افزایش سرمایه بزند و جهت بازسازی خطوط تولید، آورده سهامداران را به میان کشید.

بر اساس این گزارش، این شرکت قندی قصد دارد سرمایه ۳۱۲ میلیارد ريالی کنونی خود را با افزایش ۱۰۸ درصدی به ۶۵۰ میلیارد ريال افزایش دهد.

این افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی انجام خواهد گرفت.

علاوه بر بازسازی خط تولید، جذب سرمايه در گردش جهت خرید مواد اولیه تولید و پرداخت ديون بانکی و تسویه با بدهی به چغندکاران، از دیگر اهداف «قجام» برای این اقدام محسوب می شود.

«قجام» حدود ۹۷ میلیارد ريال بدهی بانکی متضمن هزینه بهره دارد که با توجه به عدم توان مالی، هر ساله هزینه مالی قابل توجهی متحمل می شود. به علاوه، بیش از ۶۴ میلیارد ريال به چغندکاران بدهکار است. در سنوات گذشته با دلیل کمبود نقدینگی و همچنین عدم تسویه بدهی انباشته چغندرکاران، شرکت نتوانسته مواد اولیه مورد نیاز خود را تأمین کند.

هیئت مدیره این شرکت پیش بینی کرده در صورت انجام افزایش سرمایه در سال مالی منتهی به خرداد ماه ۹۹ به سود خالص ۱۰۶ میلیارد ريالی نزدیک شود؛ در غیر این صورت، رقم سود خالص در سطح ۵۲ میلیارد ريال خواهد ایستاد. برای سال مالی ۱۴۰۰ نیز سود خالص ۱۹۹ میلیارد ريالی برآورد شده است.

شایان ذکر است که «قجام» تا دوره ۹ ماهه منتهی به اسفند سال ۹۸ متحمل ۲۵ میلیارد ريال زیان خالص شده است.

حال سوال این است در ۳ ماهه پایانی سال مالی ۹۹، قرار است چه اتفاقی افتد که ۱۳۰ میلیارد ريال سود خالص عاید شرکت شود؟! فرایند افزایش سرمایه از محل آورده نقدی زمان قابل توجهی را معطوف خود می کند، حال چگونه در عرض کمتر از یک ماه می تواند اثر مثبت این چنینی بر صورت های مالی سال ۹۹ بگذارد؟!

آیا نگاه هیئت مدیره «قجام» به تحولات شرکت پس از ورود نقدینگی بیش از حد خوشبینانه است؟!

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.