بازدهی 5 درصدی از سرمایه‌گذاری‌های بورسی؛

نسبت دو برابری قیمت به ناو در «وساپا»

شناسه : 1064 23 تیر 1399 - 10:28
«وساپا» در سال گذشته به لطف فروش سرمایه‌گذاری‌ها سود قابل توجهی شناسایی کرد اما؛ قیمت حال حاضر این سهم حدود 2 برابر NAV آن است.
نسبت دو برابری قیمت به ناو در «وساپا»

به گزارش سرمایه نگر، شرکت «گروه سرمایه‌گذاری سایپا» در سال ۹۸ با رشد ۲۶۳ درصدی، سود خالص ۱۹۱۱ میلیارد ریالی را ساخت که عمده این رشد مدیون افزایش شدید سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها است.

به عبارتی، رونق بازار سرمایه موجبات رشد سودآوری شرکت را فراهم آورد و خرید و فروش سهام در این بازار سود مطلوبی را عاید شرکت کرد.

بالغ بر ۶۵ درصد سرمایه‌گذاری‌های «گروه سرمایه‌گذاری سایپا» بر اساس بهای تمام شده در صنعت خودرو و ساخت قطعات انجام گرفته است.

نکته جالب توجه این است که این شرکت به طور مستقیم حدود ۹ درصد بر شرکت «سایپا» و ۳۹ درصد بر «سرمایه‌گذاری رنا» مالکیت دارد. به طور کلی، این دو سهم ۷۵ درصد از کل پرتفوی بورسی را تشکیل می‌دهند.

این در حالی است که مطابق قانون شرکت‌های زیرمجموعه حق ندارند سهام شرکت مادر خود را خریداری کنند اما؛ «وساپا» به صورت مستقیم و غیرمستقیم مالک بخشی از سهام «خساپا» است.

در سال ۹۸ از ۷۹۵ میلیارد ریال درآمد حاصل از سود سهام، ۲۰۱ میلیارد ریال از محل شرکت‌های غیربورسی و ۵۹۴ میلیارد ریال از محل شرکت‌های بورسی و فرابورسی حاصل شده است. به عبارتی، سرمایه‌گذاری‌های بورسی و فرابورسی این شرکت به طور متوسط بازدهی ۵ درصدی داشته است که رقم چندان چشمگیری نیست.

بر اساس گزارش عملکرد خرداد ماه سال ۹۹، خالص ارزش دارایی‌های «وساپا» در حال حاضر حدود ۹۳۱۹ ریال است و قیمت هر سهم آن در معاملات امروز از ۱۷۰۰۰ ریال نیز عبور کرد. بنابراین، هم اکنون نسبت P/NAV این سهم ۲۰۰ درصد است که در نقطه جالب توجهی قرار ندارد.

لازم به ذکر است که در سال ۹۹ برنامه فروش یا جذب سرمایه‌گذار برای پروژه‌های برج باغ الهیه و پلاسکوکار و املاک ایزدشهر را در دست اقدام دارد. علاوه بر این، اصلاح پرتفوی سهام و خروج از سرمایه‌گذاری‌های راکد و کم بازده را همانند همیشه دنبال می‌کند.

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.