این پتروشیمی با 633 ريال سود وارد مجمع می شود

گام دوم «شگویا» در مسیر سودسازی

شناسه : 804 10 تیر 1399 - 0:22
در حالی که تا چند سال پیش «پتروشیمی شهید تندگویان» جزو شرکت های زیانده به شمار می رفت، در دو سال اخیر توانسته سود قابل توجهی کسب کند.
گام دوم «شگویا» در مسیر سودسازی

به گزارش سرمایه نگر، سال ۹۸ برای شرکت «پتروشیمی شهید تندگویان» با تحقق ۶۳۳ ریال سود به ازای هر سهم به پایان رسید که در مقایسه با سود ۴۶۷ ریالی سال ۹۷، نشان از رشد ۳۶ درصدی دارد.

بر اساس این گزارش، مبلغ فروش محصولات ۴۷ درصد رشد کرد و به رقم ۷۰ هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال رسید. در این رشد، علاوه بر رشد نرخ ها، افزایش ۱۱ درصدی مقدار فروش نیز اثرگذار بوده است.

دو محصول اصلی شرکت «پتروشیمی شهید تنگویان»، گرید بطری و گرید الیاف است که نرخ فروش هر یک به ترتیب با رشد ۳۳ و ۲۷ درصدی همراه شدند. نرخ فروش محصولات «پتروشیمی شهید تندگویان» به‌صورت هفتگی توسط دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی تعیین می شود. این نرخ به عنوان نرخ پایه فروش محصولات در بورس کالا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. عواملی مانند افزایش نرخ خوراک و نرخ ارز می تواند در تعیین نرخ فروش محصولات موثر باشد.

نرخ خرید اسید استیک و منواتیلن گلایکول برای سال ۹۹ بر اساس اخرین نرخ ابلاغی از طرف شرکت بازرگانی پتروشیمی است که به‌صورت ماهیانه ابلاغ می شود. نرخ خرید پارازایلین نیز براساس قرارداد فیمابین با پتروشیمی نوری محاسبه می شود که ملاک آن قیمت دفتر توسعه پایین دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی است. خرید خوراک مصرفی بر اساس ریال و تماما از داخل کشور تامین می شود.

نکته جالب توجه این است که مدیریت شرکت پیش بینی کاهش درآمدها برای سال ۹۹ را دارد. مبلغ فروش پیش بینی شده برای سال جاری با افت ۴ درصدی نسبت به سال ۹۸، حدود ۶۷ هزار و ۹۴۳ میلیارد ریال است.

نکته دیگر این که باتوجه به بالا بودن حاشیه فروش بطری نسبت به الیاف، برنامه «شگویا» به این است که با راه اندازی واحد SSP کارخانه POLY C میزان تولید بطری را افزایش دهد. برای این طرح ۴ هزار و ۱۱۶ میلیارد ریال سرمایه کنار گذاشته و برآورد می شود تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.

«شگویا» مالکیت ۱۲ درصدی بر شرکت پترو کیمیای ابن سینا دارد که در مرحله ساخت است و تاکنون ۸۰ درصد فرایند احداث تکمیل شده و برآورد می شود تا پایان سال جاری ۲۰ درصد باقیمانده نیز کامل شود.

این پتروشیمی ۳ هزار و ۵۲ میلیارد ریال سایر درآمدهای عملیاتی و بیش از ۵ هزار و ۹۳۲ میلیارد ریال هزینه عملیاتی شناسایی کرده که سود و زیان تسعیر ارز در ثبت این ارقام بسیار نقش پررنگی دارد. در راستای کاهش و کنترل ریسک نوسانات نرخ ارز همچنین جلوگیری از تحمیل هزینه های نوسانات نرخ ارز، مدیریت شرکت مصصم است از محل منابع داخلی و نقدینگی موجود نسبت به پیگیری وتسویه بدهی های ارزی اقدام کند.

در نهایت، ۱۵ هزار و ۱۶۹ میلیارد ریال به عنوان سود خالص در حساب های سال ۹۸ ثبت شد. از آن جایی که شرکت طرح توسعه پرهزینه‌ای در دست اجرا دارد، احتمال می رود درصد اندکی از سود تحقق یافته در مجمع سالیانه بین سهامداران تقسیم شود.

در جهت بهبود سودآوری، راه اندازی خطوط باقی مانده و افزایش کیفیت در تولید محصولات واحدهای نساجی در حال پیگیری است. رفع تنگناهای تولید و رسیدن به ظرفیت اسمی به همراه اجرای پروژه های بهینه سازی مصارف انرژی و کاهش ضایعات تولیدی، جزو برنامه های آتی «شگویا» محسوب می شود.

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.