تکیه سبد بورسی بر «بپاس»؛

«واحیا» فروشنده نبود

شناسه : 2807 24 فروردین 1400 - 16:24
«واحیا» در 9 ماهه اخیر هیچ سهمی ‌به فروش نرساند و به همین جهت، شناسایی سود به صورت‌های مالی پایان دوره موکول شد.
«واحیا» فروشنده نبود

به گزارش سرمایه نگر، شرکت مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان طی دوره ۹ ماهه منتهی به اسفند سال ۱۳۹۹ دست به پرتفوی خود نزد و سهامی‌به فروش نرسانده و صرفا به خرید ۴.۵ میلیون سهم بیمه پاسارگاد بسنده کرده است.

بر اساس گزارش منتشر شده، این شرکت طی دوره یاد شده فقط نزدیک به ۲ میلیارد ریال درآمد سود سهام شناسایی کرده و هیچ درآمد عملیاتی دیگری نداشته است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل از آن، ۴۴ میلیارد ریال درآمد سود سهام و ۱۲۲ میلیارد ریال سود فروش سرمایه گذاری‌ها، به همراه ۱۲ میلیارد ریال سایر درآمدهای عملیاتی شناسایی کرده بود.

به همین جهت، ۱۶۳ میلیارد ریال زیان ناخالص به ثبت رسیده که با توجه به ماهیت سرمایه گذاری این شرکت، چندان مورد عجیبی نیست و باید تا صورت‌های مالی ۱۲ ماهه صبر کرد.

نکته جالب توجه این است که «واحیا» تنها سهامدار دو شرکت بورسی «تکادو» و «بیمه پاسارگاد» است که بهای تمام شده آن ۳۹۸ میلیارد ریال و ارزش بازار آن تا پایان اسفند ماه، ۸ هزار و ۶۸۶ میلیارد ریال تخمین زده می‌شود.

علاوه بر این، ۹۵۲ میلیارد ریال در شرکت‌های غیربورسی سرمایه گذاری کرده که مهترین آن، شرکت سرمایه گذاری بهمن گستر سپاهان است.

شایان ذکر است که «واحیا» با سرمایه یک هزار میلیارد ریالی، بالغ بر ۷ هزار و ۵۵۴ میلیارد ریال سود انباشته دارد و ارزش بازار آن حدود ۱۴۷ هزار میلیارد است؛ این در حالی است که در اواسط تیر ماه سال گذشته ارزش بازار آن به ۲۵۰ هزار میلیارد ریال نیز رسیده بود.

واحیا

سرمایه نگر

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.