تکیه سبد بورسی بر «بپاس»؛

«واحیا» فروشنده نبود

شناسه : 2807 24 فروردین 1400 - 16:24
«واحیا» در 9 ماهه اخیر هیچ سهمی ‌به فروش نرساند و به همین جهت، شناسایی سود به صورت‌های مالی پایان دوره موکول شد.
«واحیا» فروشنده نبود

به گزارش سرمایه نگر، شرکت مجتمع صنايع و معادن احياء سپاهان طی دوره ۹ ماهه منتهی به اسفند سال ۱۳۹۹ دست به پرتفوی خود نزد و سهامی‌به فروش نرسانده و صرفا به خرید ۴.۵ میلیون سهم بیمه پاسارگاد بسنده کرده است.

بر اساس گزارش منتشر شده، این شرکت طی دوره یاد شده فقط نزدیک به ۲ میلیارد ريال درآمد سود سهام شناسایی کرده و هیچ درآمد عملیاتی دیگری نداشته است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل از آن، ۴۴ میلیارد ريال درآمد سود سهام و ۱۲۲ میلیارد ريال سود فروش سرمایه گذاری‌ها، به همراه ۱۲ میلیارد ريال سایر درآمدهای عملیاتی شناسایی کرده بود.

به همین جهت، ۱۶۳ میلیارد ريال زیان ناخالص به ثبت رسیده که با توجه به ماهیت سرمایه گذاری این شرکت، چندان مورد عجیبی نیست و باید تا صورت‌های مالی ۱۲ ماهه صبر کرد.

نکته جالب توجه این است که «واحیا» تنها سهامدار دو شرکت بورسی «تکادو» و «بیمه پاسارگاد» است که بهای تمام شده آن ۳۹۸ میلیارد ريال و ارزش بازار آن تا پایان اسفند ماه، ۸ هزار و ۶۸۶ میلیارد ريال تخمین زده می‌شود.

علاوه بر این، ۹۵۲ میلیارد ريال در شرکت‌های غیربورسی سرمایه گذاری کرده که مهترین آن، شرکت سرمايه گذاری بهمن گستر سپاهان است.

شایان ذکر است که «واحیا» با سرمایه یک هزار میلیارد ريالی، بالغ بر ۷ هزار و ۵۵۴ میلیارد ريال سود انباشته دارد و ارزش بازار آن حدود ۱۴۷ هزار میلیارد است؛ این در حالی است که در اواسط تیر ماه سال گذشته ارزش بازار آن به ۲۵۰ هزار میلیارد ريال نیز رسیده بود.

واحیا

سرمایه نگر

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.