عضو هیات موسس کانون صرافان؛

مشکل بازار، بورس باز ها نیستند

شناسه : 3226 21 شهریور 1400 - 15:47
بورس‌بازی جزئی از بازار است و بورس‌بازان همواره وجود دارند و هیجانی که برای بورس بازی وجود دارد مثل یک مسابقه ورزشی برخی از مردم را به طرف خود جذب می‌کند.
مشکل بازار، بورس باز ها نیستند

به گزارش سرمایه نگر، عوامل تاثیرگذار در بازار ارز و طلا و آنچه باعث تلاطم در این بازارها می‌شود، در درجه اول عرضه و تقاضای عادی است که در همه بازارها وجود دارد و بسیار هم طبیعی است و اگر دست‌های پنهان و پیدا به طور مصنوعی در روند معمول آن دخالت نکنند، خودشان یکدیگر را پوشش می‌دهند و با قیمت‌های معمول و عادلانه مورد معامله قرار می‌گیرند.

همواره عناصری در بازار پیدا می‌شوند که برای تحصیل سود بیشتر یا گاهی با اهدافی دیگر مثلاً سیاسی و خرابکارانه سعی دارند به طور مصنوعی بازار را تحت تاثیر قرار دهند و به بهانه‌ای تقاضا را کاهش داده و عرضه‌کنندگان را تشویق به عرضه بیش از حد می‌کنند یا در مقطعی دیگر عرضه را متوقف و به طور مصنوعی تقاضا را در بازار دامن می‌زنند. به هر حال بورس‌بازی جزئی از بازار است و بورس باز ها همواره وجود دارند و هیجانی که برای بورس بازی وجود دارد مثل یک مسابقه ورزشی برخی از مردم را به طرف خود جذب می‌کند.

مردمی‌ که به انواع دلایل حتی سودجویانه یا دلایل دیگری مانند جاذبه‌های هیجانی و غیره جذب بازارهای بورس می‌شوند، به هیچ وجه قابل سرزنش نیستند، مثل اینکه ما موتورسوارهای جوان را از رفتار متهورانه و هیجان‌انگیز منع کنیم، مگر اینکه با ایجاد محیط‌ها و پیست‌های مخصوص از آن‌ها بخواهیم که برای انجام مسابقات و تمرین‌های متهورانه خود به آن پیست‌ها بروند و آنگاه می‌توانیم از آن‌ها بخواهیم که این کار را در خیابان‌ها انجام ندهند. در مورد بازارها هم اگر محیطی برای بورس باز ها فراهم کنیم، آنگاه می‌توانیم بورس باز ها را قانع کنیم که بازار ارز و طلا محل مناسبی برای این گونه معاملات نیست و البته همزمان بانک مرکزی هم با ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز و ساکت کردن آن می‌تواند به این امر کمک کند؛ پیش نیاز این سیاست کاهش نرخ تورم به صورت اساسی است. البته این کار به برنامه‌ریزی نیاز دارد و قبل از آن به اراده و قبل‌تر از آن به جرات نیاز دارد.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

به عنوان مثال، در حال حاضر روزانه حدود ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود، اگر بیاییم، روزانه یک لیتر بنزین به همه مردم به صورت مجانی سهمیه بدهیم که هشتاد میلیون لیتر می‌شود اما؛ از طرف دیگر قیمت بنزین را آزاد اعلام کنیم و اجازه بدهیم که مردم با خرید و فروش بنزین‌های خود که درون کارت مخصوص آن‌ها قرار گرفته، هم نیازهای خود را بر آورده کنند و هم بتوانند با آن بورس بازی کنند، مسلماً فورا قیمت بنزین بالا می‌رود و به سطح منطقه و شاید هم به سطح جهان برسد و این بار نه تنها کسی به بالا رفتن قیمت بنزین اعتراض نمی‌کند، بلکه باعث خوشحالی مردم هم می‌شود چرا که مردم خودشان همه سهمیه بنزین مجانی دارند، بنابراین از بالا رفتن قیمت آن استقبال می‌کند.

از طرف دیگر دولت هم با فروختن همان ۲۰ میلیون لیتر باقی مانده می‌تواند به همان اندازه قبل یا بیشتر پول بدست بیاورد. مزیت دیگر این طرح این است که بورس بازان از بازار ارز و طلا به بازار بنزین و احیانا دیگر حامل‌های انرژی و غیره هجرت می‌کنند، در این میان با برداشته شدن بار یارانه‌ای از دوش دولت که بابت بنزین و سایر حامل‌های انرژی داده می‌شد، مسلماً کسر بودجه دولت جبران می‌شود و دیگر نیاز به خلق پول و چاپ اسکناس نخواهد بود. وقتی خلق پول متوقف شود و حجم نقدینگی ثابت بماند نرخ تورم هم کاهش معنی داری پیدا می‌کند و بعد می‌شود نرخ بهره را هم به سطح جهانی کاهش داد و این باعث می‌شود که سرمایه‌ها از محل تحصیل ربا به بازارهای بازرگانی، صنعتی، کشاورزی و تولیدی هدایت شوند، خود اینکه حجم عظیمی‌ از سرمایه‌ها راهی بخش‌هایی از صنعت و کشاورزی و بازرگانی شوند، باعث می‌شود نرخ رشد اقتصادی در کشور تقویت شود و نرخ بیکاری کاهش یابد و معنی رونق اقتصادی نیز همین است.

علی اصغر سمیعی – رییس اسبق کانون صرافان / اخبار پولی مالی

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.