پنجشنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۶:۳۱ بعد از ظهر
سرمایه نگر
سرمایه نگر

۱۲ میلیون ایرانی در بازار رمز ارز

به گزارش سرمایه نگر، طبق آخرین ارزیابی ها حدود ۱۲ میلیون نفر ایرانی در بازار ارزهای دیجیتال فعال هستند اما درصد کمی از این تعداد اقدام به نوسان گیری و خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال با هدف کسب سود می کنند. چرا که انگیزه عمده آن‌ها ، درآمد دلاری و هزینه ریالی است.

بر اساس این گزارش در کنار معامله و سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال، عده ای نیز به استخراج رمزارزها می پردازند. ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال به استفاده از ماینرهایی مربوط می‌شود که با کمک آنها افراد می توانند رمزارز را استخراج کند.

همسو با اعمال قوانین سختگیرانه بر صنعت ماینینگ و همچنین عدم شفافیت قوانین بازار رمزارز در ایران و کمبود زیرساخت‌ها برای فعالیت در این بازار ، پهنای باند اینترنت و محدودیت هایی که تحریم‌ها برای کاربران ایرانی ایجاد کرده، موجب شده تا معامله‌گران ایرانی راهی ترکیه شوند.

سعید خوشبخت کارشناس ارزهای دیجیتال در پاسخ به این پرسش که خروج تریدرها یا مهامله‌گرهای ایرانی از کشور چه تبعاتی براق اقتصاد ایران دارد، گفت: یکی از ساده ترین آسیب های اقتصادی در این موضوع این است که تریدر ایرانی پولی را که در ایران هزینه می کند را دیگر در کشور دیگری هزینه خواهد کرد و این امر به معنای خروج ارز از کشور است.

وی افزود: اما مساله اصلی این است که ایران در حال از دست دادن دانش و نیروی حرفه ای و توامندی افراد کاربلد است و زمانی که نیروهای متخصص خارج شوند، نیروهای شیاد جای آنها را می گیرند و بازار برای مردمی که ترید بلد نیستند و نیاز دارند که خدماتی در این حوزه دریافت کنند به شدت خطرناک خواهد شد.

این کارشناس در پاسخ به این که دولت به چه نحوی می تواند جلوی وقوع این اتفاق را بگیرد، ادامه داد: نمی توان گفت که دولت می تواند به طور کامل از وقوع این اتفاق جلوگیری کند چراکه مهمترین عاملی که منجر به خروج تریدرهای ایرانی از کشور شده تحریم ها بوده و این افراد نگران این موضوع هستند که اگر در ایران فعالیت کنند به موانعی برخورد کنند در نتیجه ترجیح می دهند از کشور خارج شوند.

به گفته خوشبخت در اختیار داشتن بازارهای داخلی قوی‌تر می‌تواند کمکی به تریدرهای ایرانی محسوب شود. اگر بازارهای داخلی عمق کافی داشته باشند و در رده بازارهای دسته دوم دنیا باشند، بازارهای محلی قوی محسوب شوند و برای تریدرهای ایرانی جایی بازخواهد شد که معاملات را در همین بازار ها انجام دهند اما؛ بازارهای ایران عمقی ندارد در نتیجه تنها گزینه برای تریدر واقعی این است که در بازار بین‌المللی ترید کند.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

طوفان در بازار دلار

به گزارش سرمایه نگر، بازار ارز تهران در شروع معاملات نقدی امروز شنبه ۹ مهر …

یک دیدگاه

  1. باتشکر از شما بابت مطالب مفیدی که منتشر می کنید. دوستان در صورتیکه تمایل دارید بصورت تکنیکال از تحلیل بیت کوین https://www.citex.academy/bitcoin-analysis/ باخبر باشید به این صفحه سری بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *