عملکرد و چشم انداز کامودیتی‌ها

شناسه : 3484 25 دی 1400 - 14:04
اهمیت بازارهای مالی جهانی برای کشورهایی مانند ایران، بیش از هر چیز به بخش کالاهای پایه مانند نفت و فراورده های آن و فلزات معدنی بازمی گردد.
عملکرد و چشم انداز کامودیتی‌ها

به گزارش سرمایه نگر، کامودیتی‌ها پس از شوک ناشی از همه‌گیری و افت چشم‌گیر قیمت در سال ۲۰۲۰،  بهترین عملکرد سالانه خود در بیست سال گذشته را در ۲۰۲۱، به ثبت رسانده‌اند که بیش‌ترین نمود این عملکرد در بازارهای انرژی قابل مشاهده است. انتظار می‌رود که سمت عرضه در بازارهای فلزات در سال ۲۰۲۲ تقویت شود که نشان می‌دهد قیمت‌ها روند افزایشی گذشته را نخواهند داشت. علاوه بر این به نظر می رسد که ۲۰۲۲، سال چالش برانگیزتری برای بازارهای کامودیتی خواهد بود، زیرا بانک‌های مرکزی در سرتاسر جهان، از گستره‌ی سیاست‌های انبساطی خود، خواهند کاست و در مواردی حتی سیاست‌های انقباضی را در پیش خواهند گرفت.

اهمیت بازارهای مالی جهانی برای کشورهایی مانند ایران، بیش از هر چیز به بخش کالاهای پایه مانند نفت و فراورده های آن و فلزات معدنی بازمی گردد. در ادامه چشم‌انداز بازار برخی از فلزات و فرآورده‌های معدنی، بررسی شده است.

چشم‌انداز بازار سنگ‌‌آهن

قیمت سنگ آهن در دسامبر، به میزان ۴۵ درصد از زمان رسیدن به بالاترین حد خود در ژوئن ۲۰۲۱، افت کرده است.  این سقوط منعکس کننده کاهش شدید تولید فولاد و کاهش محدودیت های عرضه در میان صادرکنندگان اصلی سنگ معدن بوده است. براساس برآوردهای صورت گرفته، موسسه فیچ (Fitch) نرخ رشد تولید در فاصله سال‌های ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۰ را برابر با ۱.۸ درصد پیش‌بینی کرده است.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

چشم‌انداز بازار فولاد

در سال ۲۰۲۱، شاهد ثبت رکوردهای قابل‌توجه قیمتی برای فولاد بوده‌ایم. به‌عنوان مثال، میانگین قیمت بیلت سی‌آی‌اس در چند سال اخیر ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار به‌ازای هر تن گزارش شده است، در حالی که این محصول فولادی در ماه‌های اخیر، با میانگین قیمتی ۶۰۰ دلار به‌ازای هر تن فروخته می‌شود. به احتمال زیاد تعادل عرضه و تقاضای جهانی فولاد در سال ۲۰۲۲ دچار انحراف می‌شود. تاکنون عرضه مازاد چین موجب تعادل عرضه و تقاضای جهانی شده و  تداوم مازاد عرضه چین در سال ۲۰۲۲، کار آسانی نیست.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

چشم‌انداز بازار مس

قیمت مس در ماه می به رکورد ۱۰۷۴۷.۵۰ دلار در هر تن رسید، اما از آن زمان تاکنون حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است که این افت قیمتی تحت تأثیر تولید ضعیف کارخانه‌های چین، مشکلات بدهی در بازار املاک و تنگنای انرژی بوده است. بر اساس تحلیل‌های بانک مورگان استنلی، با توجه به روند سریعتر بهبود عرضه نسبت به تقاضا، این احتمال وجود دارد که در نیمه دوم ۲۰۲۲، با کاهش قیمت مس در سطح جهانی، روبرو شویم. اگرچه در بلندمدت، طبق گزارش گلدمن ساکس، متوسط قیمت مس در سال ۲۰۲۴، ۱۴۰۰۰ دلار بر تن  و در سال ۲۰۲۵، ۱۵۰۰۰ دلار بر تن پیش‌بینی می‌شود.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

چشم‌انداز بازار آلومینیوم

آلومینیوم دومین فلز پایه با بهترین عملکرد در بورس فلزات لندن (LME) است که در سال جاری تاکنون نزدیک به ۵۰ درصد رشد کرده و به بالاترین سطح در ۱۳ سال گذشته رسیده است که این امر ناشی از تقاضای قوی و کاهش تولید در چین به دلیل مشکلات ناشی از کمبود برق است. لازم به ذکر است که قیمت ها در سه ماهه پایانی ۲۰۲۱ نیز به طور نسبی به رشد خود ادامه داده است و نزدیک به ۲۹۰۰ دلار در هر تن نیز رسیده است.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

چشم‌انداز بازار آلومینا

پس از صعود قیمت در اواخر سپتامبر و اوایل اکتبر، قیمت آلومینا اخیراً به طور پیوسته، در حال کاهش بوده است که این امر به دلیل کاهش تقاضا برای آلومینیوم – که آلومینا جزء اصلی آن است – از سوی چین می‌باشد. در کوتاه مدت قیمت آلومینا به دلیل عرضه بیش از مصرف و روند کاهشی تقاضا در زنجیره ارزش آلومینیوم، همچنان تحت فشار خواهد بود.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.