این سهم آماده بازگشت؟!

سود «فرابورس» به لطف سهامداران ۳ برابر شد

شناسه : 2941 12 تیر 1400 - 11:10
با رونق گرفتن بازار خرید و فروش سهام در اوایل سال گذشته، «فرابورس» توانست کارمزد معاملات قابل توجهی به دست آورد.
سود «فرابورس» به لطف سهامداران ۳ برابر شد

به گزارش سرمایه نگر، شرکت «فرابورس ایران» نیز صورت‌های مالی دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۱۳۹۹ را به صورت حسابرسی شده منتشر کرد و تحقق ۵ هزار و ۶۲۰ میلیارد ریال سود خالص را اطلاع رسانی کرد.

بر اساس این گزارش، افزایش قابل توجه حجم معاملات در بازار سهام طی چند ماه ابتدای سال ۱۳۹۹ کافی بود تا شرکت «فرابورس ایران» به درآمدی معادل ۵ هزار و ۸۸۲ میلیارد ریال دست یابد که ۱۸۷ درصد بیشتر از درآمد سال ۱۳۹۸ است. نکته قابل توجه این است که «فرابورس» پیش بینی کرده در سال ۱۴۰۰ مبلغ کل درآمدها با افت ۲۸ درصدی مواجه شود.

مهمترین منبع درآمدی این شرکت، کارمزد معاملات است که در سال ۱۳۹۸ حدود یک هزار و ۵۱۹ میلیارد ریال بود و در سال ۱۳۹۹ جهش ۲۴۰ درصدی را تجربه کرد و به رقم ۵ هزار و ۱۷۵ میلیارد ریال رسید. البته برای سال ۱۴۰۰ کارمزد معاملات ۳ هزار و ۱۵۷ میلیارد ریال برآورد کرده است.

نکته دیگر این است که «فرابورس» در این سال یک هزار و ۲۸۸ میلیارد ریال درآمد سرمایه گذاری‌ها کسب کرده که ۶۴ درصد این رقم مربوط به سود صندوق‌های سرمایه گذاری است و ۲۷۷ میلیارد ریال از فروش سهام سود بدست آورده است.

به این ترتیب، «فرابورس ایران» با سود هر سهم ۲۰۰۷ ریالی راهی مجمع عمومی‌ عادی سالیانه می‌شود که نسبت به سال ۱۳۹۸ رشد ۲۲۷ درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد. با این عملکرد، مبلغ سود انباشته به ۱.۵ برابری مبلغ سرمایه اسمی ‌رسید.

سهام این شرکت در تیر ماه سال گذشته به قیمت ۹۰ هزار ریال داد و ستد می‌شد اما؛ هم اکنون پس از گذشت یک سال و البته با لحاظ افزایش سرمایه، در قیمتی کمتر از ۳۰ هزار ریال معامله می‌شود. انتظار می‌رود با رونق گرفتن معاملات بازار سرمایه، مجددا این سهم نیز مورد توجه سهامداران قرار بگیرد و درآمدی بیش از آن چه که پیش بینی شده تحقق یابد.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.