شروع خرداد ماه با عرضه اولیه؛

عرضه اولیه «فغدیر» از راه رسید

شناسه : 4483 26 اردیبهشت 1401 - 9:32
شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان به عنوان یکی از مهمترین شرکت‌های تابعه «وکغدیر» و «وغدیر» هفته آینده وارد جریان معاملات بازار سهام می‌شود.
عرضه اولیه «فغدیر» از راه رسید

به گزارش سرمایه نگر، بازار سرمایه در اولین روزهای خرداد ماه میزبان شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان (فغدیر) خواهد بود.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده، چهارشنبه هفته آینده ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ سهام شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در نماد «فغدیر» در بازار اول فرابورس ایران، به قیمت مبنای ۱۴،۵۰۰ ریال عرضه خواهد شد. این عرضه اولیه صرفا برای سهامداران واجد شرایط و صندوق‌ها انجام می‌شود و سهامداران خرد در روز اول سهمی از عرضه اولیه نمی‌برند و صرفا می‌توانند در روزهای بعد و احتمالا در صف خرید نسبت به ثبت سفارش اقدام کنند.

تعداد کل سهام این شرکت ۱۲ میلیارد سهم است که در روز عرضه اولیه، صرفا ۳۰۰ میلیون سهم معادل ۲.۵ درصد کل سهام، عرضه خواهد شد که نسبت به سایر عرضه‌های اولیه میزان عرضه چندان قابل توجه نیست. در ادوار گذشته غالبا سازمان سهامداران عمده شرکت‌ها را جهت عرضه حداقل ۱۰ درصد سهام شرکت تحت فشار قرار می‌داد اما؛ این بار به ۲.۵ درصد اکتفا کرده که به نظر می‌رسد سازمان مراعات حال بازار سرمایه را کرده و با توجه به حجم پایین معاملات و نقدینگی بازار، با کاهش میزان عرضه سهام، تلاش کرده فشار کمتری به بازار و سایر سهم‌ها وارد شود.

نکته دیگر این است که بر اساس قیمت مبنا، ارزش این شرکت حدود ۱۷۴ هزار میلیارد ریال برآورد شده؛ در صورتی که برآوردها حاکی از آن است که ارزش این شرکت که در سال گذشته ۱۵ هزار میلیارد ریال سود خالص محقق کرده و برای سال ۱۴۰۰ برآورد تحقق بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال سود شده، بالغ بر ۳۰۰ هزار میلیارد ریال تخمین زده می‌شود.

لازم به ذکر است که سهامداران عمده «فغدیر» شرکت‌های بین‌المللی توسعه صنایع و معادن غدیر (وکغدیر)، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) و فولاد آلیاژی ایران (فولاژ) هستند که به ترتیب، ۴۵، ۳۰ و ۲۵ درصد سهام را در اختیار خود دارند.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.