700 ريال سود نقدی در انتظار سهامداران؛

سودسازی «وغدیر» در زمین «ثاخت»

شناسه : 2639 16 اسفند 1399 - 9:04
شرکت سرمایه‌گذاری غدیر سال مالی خود را با رشد 89 درصدی سود به پایان رساند و برای سال 1400 فرصت‌های فروش شرکت‌های راکد و عرضه اولیه زیرمجموعه‌ها را در پیش دارد.
سودسازی «وغدیر» در زمین «ثاخت»

به گزارش سرمایه نگر، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر (وغدیر) در سال مالی منتهی به آذر ۱۳۹۹ موفق به شناسایی سود ۱۰۲۳ ریالی به ازای هر سهم شد که نسبت به سال مالی قبل رشد ۸۹ درصدی را حکایت می‌کند.

بر اساس این گزارش، درآمد سود سهام شرکت با رشد ۶۶ درصدی به ۶۷ هزار و ۵۳۳ میلیارد ریال نزدیک شد که نیمی ‌از آن را مدیون «پارسان» است.

این شرکت با جهشی خیره کننده، از محل فروش سرمایه‌گذاری‌ها به درآمد ۷ هزار و ۸۵۱ میلیارد ریال دست یافت در حالی که در سال قبل از این محل فقط ۲۶۴ میلیارد ریال سود شناسایی کرده بود. «وغدیر» در این سال بالغ بر ۹ هزار و ۸۸۹ میلیارد ریال سهام فروخت و بیشترین سود از محل فروش بخشی از سهام «تنوین» و «ثاخت» بدست آمد. در مقابل، اقدام به خرید ۶ هزار و ۵۳۵ میلیارد ریال سهم کرد که ۴۴ درصد این رقم مربوط به خرید سهام «کگهر»  بود و ۴۰ درصد نیز صرف خرید پارسان شد.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

در نهایت، سود خالص ۷۳ هزار و ۶۶۲ میلیارد ریالی در دفاتر شرکت ثبت شد که هیات مدیره تقسیم سود ۶۸ درصدی (۷۰۰ ریال به ازای هر سهم) را در مجمع عمومی‌عادی سالیانه که ۲۵ اسفند ماه برگزار خواهد شد، پیشنهاد خواهد داد و سهامداران حقیقی می‌توانند پس از تعطیلات نوروز به سود نقدی خود دست یابند.

نگاهی به پرتفوی سرمایه‌گذاری «وغدیر» نشان می‌دهد که سبد سهام بورسی با بهای تمام شده ۶۴ هزار و ۷۳۴ میلیارد ریالی، ارزش بازار ۱۱۲۵ هزار میلیارد ریالی دارد! البته ۴۱ هزار و ۴۵۸ میلیارد ریال نیز در شرکت‌های غیر بورسی سرمایه‌گذاری کرده است.

همانطور که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید، «پارسان» تقریبا نیمی‌از سبد بورسی «وغدیر» را تشکیل می‌دهد و در پرتفوی غیربورسی هلدینگ توسعه صنایع و معادن غدیر حضوری قابل توجه دارد که این شرکت فرایند پذیرش در بازارهای اصلی بورس را دنبال می‌کند و طی سال ۱۴۰۰ عرضه اولیه خواهد شد.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

در خاتمه این نکته را باید اشاره داشت که با تغییر مدیریت در شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، ساماندهی شرکت‌های راکد و غیر ضرور در جهت بهینه‌سازی پرتفوی سرمایه‌گذاری، با جدیت بیشتری دنبال می‌شود که برخی از این شرکت‌ها قابلیت مزایده دارند و سود فروش مطلوبی را به همراه خواهند داشت.

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.