صادرات، پاشنه آشیل این شرکت؛

۶۹ درصد از سود «کدما» آب شد

شناسه : 1814 22 مهر 1399 - 9:08
در حالی که شرایط برای کسب درآمد بالا از صادرات مهیا بود اما؛ «کدما» در این امر توفیقی حاصل نکرد.
۶۹ درصد از سود «کدما» آب شد

به گزارش سرمایه نگر، شرکت معدنی دماوند در نیمه نخست سال ۹۹ در مقایسه با نیمه اول سال ۹۸ با افت ۶۹ درصدی سودآوری مواجه شد.

بر اساس این گزارش، سود خالص این دوره فقط ۵ میلیارد ریال بود؛ در حالی که در همین مدت از سال قبل ۱۷ میلیارد ریال سود ساخته بود.

در تصویر ذیل، روند سودآوری شرکت معدنی دماوند را مشاهده می‌کنید که در سال ۹۸ اوج قابل توجهی گرفت و در سال ۹۶ زیان‌ساز شد و در سال ۹۸ تقریبا در نقطه صفر گرفت.

دماوند

این شرکت کاملا بر فعالیت‌های عملیاتی تکیه دارد و در سایر بخش‌های عملیاتی و غیر عملیاتی تحرکی ندارد.

درآمد فروش محصولات در این دوره با افت ۴۶ درصدی به ۴۱ میلیارد ریال تقلیل یافت که عمده دلیل آن، حذف درآمد صادرات در ۶ ماهه نخست سال جاری بوده است؛ چرا که مقدار فروش داخلی با افزایش ۱۰ درصدی همراه بوده و به دنبال آن، نرخ‌های فروش نیز وضعیت بهتری پیدا کرده‌اند.

با توجه به افزایش جهانی قیمت کنسانتره سرب در سال ۹۹ و همچنین رشد نرخ دلار در داخل کشور، در صورت انجام صادرات می‌توانست به درآمد بسیار مطلوبی دست یابد.

لازم به ذکر است که افزایش بهره‌وری تولید از طریق بهسازی خط تولید یکی از راهکارهای «کدما» برای بهبود فرایند تولید و فروش است. از اهم برنامه‌های شرکت می‌توان به افزایش و توسعه معادن فعال اشاره کرد.

جریان ‌خالص ‌ورود‌ (خروج) ‌نقد حاصل از فعالیت‌های ‌عملیاتی «کدما» در این دوره افت ۵۰ درصدی را متحمل شد.

نکته قابل ذکر در خصوص «کدما» این است که این سهم با وجود عملکرد نه چندان قابل قبول در ۶ ماهه اول سال، در تابلوی معاملات بورس وضعیت مطلوبی دارد.

در حال حاضر هر سهم این شرکت در حدود ۲۰ هزار تومان معامله می‌شود و در بازه زمانی یک ساله، بازدهی خیره کننده ۲۱۱۰ درصدی را عاید سهامداران خود کرده است. ارزش بازار این سهم با سرمایه ۲۵۰ میلیارد ریالی، بالغ بر ۳۹ هزار میلیارد ریال است.

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.