درآمدهای کلان چادرملو در زمین فوتبال؛

توپ چادرملو در زمین سبز سود

شناسه : 6805 08 آبان 1401 - 11:03
شرکت چادرملو در دوره 6 ماهه منتهی به شهریور سال 1401 بالغ بر 207 هزار و 180 میلیارد ريال درآمد شناسایی کرد و به سود خالص 94 هزار و 100 میلیارد ريالی دست یافت.
توپ چادرملو در زمین سبز سود

به گزارش سرمایه نگر، تیم فوتبال گل گهر سیرجان با بازی‌های خوب خود در لیگ برتر و حضور در جمع بزرگان صدرنشین لیگ، شرکت چادرملو را نیز وسوسه کرد تا پا به توپ شود. شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به تازگی اقدام به خرید امتیاز لیگ تیم فوتبال قشقایی شیراز کرد تا از قُل دیگر خود عقب نماند و این غول معدنی نیز زمینی برای بازی در لیگ فوتبال داشته باشد.

شرکت چادرملو پس از شرکت گهر زمین در رتبه دوم درآمدزایی این گروه قرار دارد و بر اساس صورت‌های مالی دوره ۶ ماهه منتهی به شهریور سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۲۰۷ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال درآمد شناسایی کرد و به سود خالص ۹۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریالی دست یافت.

این شرکت در مدت یاد شده بیش از ۸.۷ میلیون تن محصول تولید کرد و ۵.۸ میلیون تن از محصولات تولیدی را به فروش رساند. از سالیان گذشته تولید کنسانتره سنگ آهن بالاتر از ظرفیت اسمی ‌بوده و برنامه سال جاری نیز به همین منوال است؛ هر چند که قطعی گاز و برق در یک سال اخیر مخل عملیات شرکت بوده و جهت رفع این معضل احداث دو نیروگاه سیکل ترکیبی هر یک به ظرفیت ۵۴۶ مگاوات را در برنامه کاری خود قرار داده است.

علاوه بر این، احداث کارخانه گندله‌سازی شماره ۲ با ظرفیت تولید سالیانه ۵ میلیون تن و کارخانه فروآلیاژها به ظرفیت ۶۵ هزار تن در سال جزو دیگر طرح‌های چادرملو برای تکمیل زنجیره تولید به شمار می‌رود. همچنین طرح احداث مگامدول آهن اسفنجی به ظرفیت ۲.۲ میلیون تن در سال را در برنامه‌های بلندمدت خود گنجانده که نیاز به سرمایه‌گذاری ۱۶۰ میلیون یورویی دارد. طرح احداث دو کارخانه ۲ میلیون تنی ورق نورد گرم در یزد و خراسان رضوی با مخارج سرمایه‌ای حداقل ۶۵۰ میلیون یورویی برای هر یک، در دستور کار دارد.

این طرح‌ها و پروژه‌ها در کنار مواردی همچون معافیت مالیاتی، عدم استقراض از بانک و صفر بودن هزینه مالی، گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

به طور کلی، پیش بینی می‌شود در پایان سال ۱۴۰۱ حدود ۴.۳ میلیون تن کنسانتره، ۱.۴ میلیون تن گندله و یک میلیون تن شمش فولاد به فروش برساند و جمع کل درآمد عملیاتی را به رقم ۵۰۰ هزار میلیارد ریال نزدیک کند. از این نکته به راحتی نباید عبور کرد که پس از راه اندازی طرح فولادسازی، به سبب بهره‌وری بالا و تکمیل بودن زنجیره تولید، حاشیه سود «کچاد» رشد مطلوبی داشت و در سال ۱۳۹۹ به ۶۲ درصد رسید و حتی پس از آن، با وجود افزایش تورمی‌ بهای تمام شده و سایر هزینه‌های دولتی، افت چندانی نداشت.

از عملکرد نیم سال اول ۱۴۰۱ چادملو و کاهش قابل ملاحظه نرخ‌ فروش محصولات نسبت به ماه های گذشته به سبب افت قیمت جهانی کامودیتی‌ها، باید منتظر ماند و دید در پایان چه عملکردی نسبت به سال قبل از خود برجای می‌گذارد.

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.