شیب صعود عصری‌ها تندتر شد؛

کام شیرین «خودرو» و «خساپا» از یک تغییر

شناسه : 1222 06 مرداد 1399 - 10:29 نویسنده : علی غلامرضایی
انتقال زمان انجام معاملات برخی شرکت‌ها به نوبت عصر موجب شتاب گرفتن روند صعودی قیمت سهم شده و این اقدام از هر لحاظ به نفع آن شرکت‌ها تمام شده است.
کام شیرین «خودرو» و «خساپا» از یک تغییر

به گزارش سرمایه نگر، بررسی‌ها نشان می‌دهد که انتقال زمان معاملات برخی نمادها همچون «خودرو» و «خساپا» به نوبت عصر، سبب شتاب گرفتن روند رو به رشد آن‌ها شده است.

هسته خسته معاملات بازار سرمایه کشور سال‌ها است که حال خوشی ندارد و در سال جاری با هجوم مردم عادی به سمت این بازار، این باگ بیش از گذشته به چشم آمد.

در این زمان هسته معاملات نشان داد تاب و توان تحمل حجم سنگینی از نقدینگی را ندارد و به همین جهت، مسئولین امر مجبور شدن معاملات برخی سهم‌ها که فشار بالایی را به هسته معاملات وارد می‌کند را به نوبت عصر موکول کنند.

این اقدام سبب شد تا شاهد سنگین‌تر شدن وزنه تقاضا در این گونه نمادها باشیم؛ چرا که نقدینگی که در زمان معمول بازار سهام نتوانسته بود به اهداف معاملاتی خود برسد، از صفوف خرید دیگر سهم‌ها خارج و به صف خرید نمادهای نوبت عصر منتقل شد.

به عبارتی، سهامدارانی که در زمان قانونی بازار موفق به خرید نشده بودند یا سهامدارانی که بخشی از پرتفوی خود را نقد کرده بودند، نقدینگی خود را به سمت نمادهای نوبت عصر هدایت کردند و از همین رو، تقاضا در این نمادها به یکباره افزایش یافت.

به عنوان نمونه به سراغ روند حرکت قیمت سهام «خودرو» و «خساپا» می‌رویم.

همان‌گونه که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید، از زمانی که معاملات این دو نماد خودروساز به بعد از ظهر موکول شد، روند قیمتی سهام شتاب بیشتری گرفت و دیگر خبری از نوسان نبود و یک سیر صعودی مداوم را دنبال کردند.

انتقال معاملات «خودرو» و «خساپا» به نوبت عصر سبب شد تا بازدهی آن‌ها بیشتر از شاخص کل باشد و شیب صعود تندتر شود؛ این در حالی است که تا پیش از آن، چنین شرایطی کمتر دیده می‌شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که «خساپا» تا پیش از عصری شدن معاملاتش، تقریبا همگام با شاخص حرکت کرده و فاصله چندانی بین بازدهی شاخص کل و این نماد وجود نداشت اما؛ پس از انتقال زمان معاملات به نوبت بعد از ظهر، این فاصله روز به روز بیشتر شد.

چنین وضعیتی در «خودرو» نیز مشاهده می‌شود؛ تا زمانی که همراه با سایر شرکت‌ها معاملات خود را دنبال می‌کرد، حرکتی هر چند رو به رشد اما؛ نوسانی داشت. حال که معاملات این نماد به نوعی خاص شده، دیگر خبری از نوسان نیست و حتی در روزهای منفی بازار نیز این دو سهم بی توجه به شرایط بازار، گام‌های بلند صعودی خود را بر می‌داشتند.

در مجموع می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که انتقال زمان انجام معاملات برخی شرکت‌ها به نوبت عصر موجب شتاب گرفتن روند صعودی قیمت سهم شده و این اقدام از هر لحاظ به نفع آن شرکت‌ها تمام شده است.

در صورتی که معاملات «خودرو» و «خساپا» در زمان معمول معاملات بورس انجام می‌گرفت، آیا باز هم شاهد چنین رشد قیمتی می‌بودیم؟

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.