پتانسل‌های بانک ملت چیست؟

کفه مثبت ترازوی بانک ملت سنگین‌تر شد

شناسه : 2439 01 بهمن 1399 - 9:03
وضعیت تراز درآمدی بانک ملت در هر دوره بهتر از دوره های گذشته است و پتانسیل‌های این شرکت نوید روزهای بهتری را به سهامداران این بانک می‌دهد.
کفه مثبت ترازوی بانک ملت سنگین‌تر شد

به گزارش سرمایه نگر، صنعت بانکداری کشور این روزها پر خبر هستند؛ از آثار تغییر نرخ تسعیر ارز تا تهاتر بدهی‌های دولت به بانک‌ها از طریق واگذاری سهام دولتی.

وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف شده نسبت به واگذاری ۱۴۵ هزار میلیارد ریال از باقیمانده سهام متعلق به دولت در شرکت‌های بورسی به بانک‌های ملت، صادرات ایران و تجارت اقدام کند. همچنین مبلغ ۲۹۰ هزار میلیارد ریال از باقیمانده سهام متعلق به دولت در شرکت‌های بورسی بابت تادیه بخشی از بدهی دولت به بانک‌های مذکور واگذار خواهد شد. از آن جا که مشخص نیست سهام کدام شرکت‌ها و به چه میزان و قیمت به بانک‌ها واگذار می‌شود، نمی‌توان نسبت به اثر درآمدی آن اظهارنظر کرد اما؛ همین که بخشی از مطالبات بانک‌ها قابلیت نقدشوندگی پیدا می‌کنند، خود نکته مثبت است و می‌تواند کمک شایانی به فرایند عملیاتی بانک کند.

از سوی دیگر، بانک ملت که یکی از بانک‌های مطرح و سودساز کشور شناخته می‌شود، اعلام کرده افزایش نرخ تسعیر ارز، اثر مثبت ۵۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریالی بر عملکرد بانک دارد که در صورت‌های مالی دوره ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ لحاظ شد.

بر اساس گزارش حسابرس، این بانک در ۹ ماهه گذشته از سال جاری رقمی ‌بالغ بر ۸۶ هزار و ۸۳۵ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان از رشد قابل توجه ۳۳۲ درصدی دارد.

علت اصلی جهش بلند سودآوری بانک در سال ۱۳۹۷ افزایش نرخ تسعیر ارز بود که انتظار می‌رود با رشد شدید نرخ ارز در یک سال گذشته، این اتفاق در صورت‌های مالی سال ۱۳۹۹ نیز رخ دهد و بار دیگر سودآوری «وبملت» ۱۵ رقمی ‌شود و از مرز ۱۰۰ هزار میلیارد ریال عبور کند.

بانک ملت از معدود بانک‌های کشور است که از تراز درآمدی مثبت برخوردار است و این موضوع به نقطه قوت بانک در فرایند سودسازی بدل شده است.

همان‌طور که در تصویر ذیل مشخص است تراز درآمدی بهبود یافته و فاصله دو قطب مثبت و منفی بانکداری، در طی دوره‌های اخیر، از یکدیگر فاصله گرفته‌اند.

بر اساس صورت‌های مالی دوره ۹ ماهه سال ۱۳۹۹، بالغ بر ۱۸۱ هزار و ۶۴۲ میلیارد ریال سود و وجه التزام تسهیلات اعطایی شناسایی شده که نسبت به ۹ ماهه سال قبل رشد ۴۸ درصدی را نشان می‌دهد. از سوی دیگر، شاهد افزایش کمتر و به میزان ۱۷ درصدی در سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری، هستیم.

در حال حاضر، میزان سود دریافتی از وام‌های اعطایی از کل مبلغ سال ۱۳۹۸ فراتر رفته و در طرف دیگر، سود سپرده‌ها همچنان با مبلغ کل سال قبل فاصله دارد.

جمع درآمد مشاع بانک افزایش ۵۶ درصدی در دوره مذکور داشته اما؛ به سبب افزایش نرخ ارز و در نتیجه، جهش ۱۰ هزار درصدی نتیجه مبادلات ارزی، جمع درآمدهای غیرمشاع با رشد ۱۶۱ درصدی همراه شد.

سپرده‌های کوتاه مدت «وبملت» در دوره ۹ ماهه سال جاری رشد ۴۸ درصدی نسبت به ابتدای سال داشته و سپرده‌های بلند مدت نیز افزایش ۲۷ درصدی را تجربه کردند.

در نتیجه بهبود عملیات بانکداری، نسبت کفایت سرمایه از ۸ درصد ابتدای سال، اکنون به ۸.۵ درصد رسیده است.

«وبملت» از جمله نمادهای بازار سهام است که پتانسیل‌های واقعی آن می‌توانند روی ارزش بازار آن اثر بگذارد.

تسعیر ارز پتانسیل P/E بسیار پایین را در «وبملت» ایجاد می‌کند. از سوی دیگر، این بانک که چندی پیش افزایش سرمایه ۳۱۴ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را ثبت کرده بود، مدتی است تصمیم به افزایش سرمایه از محل سود انباشته و اندوخته‌ها گرفته تا مبلغ سرمایه اسمی ‌را به ۳۰۰ هزار میلیارد ریال برساند. این موضوع منجر به رقیق‌تر شدن قیمت سهم می‌شود و فضای روانی مثبتی را به تابلوی معاملات آن تزریق می‌کند.

بانک ملت زیرمجموعه‌هایی همچون گروه مالی ملت دارد که پتانسیل عرضه آن‌ها در بازار وجود دارد و شرکت نیز نظر مساعدی برای عرضه آن‌ها طی سال جاری دارد.

به طور کلی، در کوتاه مدت افزایش سرمایه و در میان مدت عرضه زیرمجموعه‌ها و تسعیر ارز با نرخ‌های جاری، پتانسیل اصلی «وبملت» به شمار می‌روند و با بهبود شرایط بازار سهام، این سهم توانایی تجربه قیمت‌های بالاتر را دارد.

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.