احتمال بازنگری برای تغییر دامنه نوسان در ۳ ماه آینده

شناسه : 4243 28 فروردین 1401 - 12:00
طبق مصوبه سازمان بورس قرار است پس از سه ماه بورس و فرابورس گزارشی تحلیلی از دامنه نوسان به سازمان بورس ارائه کنند که در صورت وجود متغیرهای مثبت احتمال بازنگری وجود خواهد داشت.
احتمال بازنگری برای تغییر دامنه نوسان در ۳ ماه آینده

به گزارش سرمایه نگر، میثم فدایی درباره دلایل افزایش دامنه نوسان در برنامه رادیو اقتصاد گفت: در سال جدید بازار سرمایه روند مثبتی را آغاز کرد. از طرفی حجم معاملات نسبت به ماه‌های قبل رشد قابل ملاحظه‌ای داشت و برخی ابهامات و متغیر‌های اثرگذار بر بازار نیز برطرف شد. یکی از متغیر‌ های اثر گذار بر بازار، مشخص شدن ابهامات بودجه بود و شرایط بازار مساعد افزایش دامنه نوسان شد.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های اصلی بازار سرمایه، نقدشوندگی است. دامنه نوسان محدودیتی است که برای جلوگیری از هیجانات بازار در سال‌های گذشته در نظر گرفته شده بود که با رشد و بلوغ سرمایه گذاران و افزایش عمق تحلیلی به تناسب آن دامنه نوسان افزایش پیدا کرد. برای افزایش نقدشوندگی، دامنه نوسان در بازار‌های اول بورس و فرابورس افزایش پیدا کرد که معمولاً شرکت‌های سودآورتر در این بازار‌ها پذیرش شدند.

این مقام مسئول ادامه داد: اوایل سال ۱۴۰۰ با تصمیم شورای عالی بورس و شرایط بازار، دامنه نوسان نامتقارن وجود داشت که این شورا در دوره جدید در قدم اول تصمیم گرفت دامنه نوسان را از مثبت و منفی ۵ درصد به مثبت و منفی ۶ درصد افزایش دهد. تجربه دامنه نامتقارن از منفی ۲ تا مثبت ۶ اثرات مطلوبی نداشت.

فدایی عنوان کرد: طبق مصوبه سازمان بورس قرار است بعد ۳ ماه، بورس و فرابورس گزارشی تحلیلی از دامنه نوسان ارائه کنند که آیا شرایط بازار مجددا آماده افزایش دامنه هست یا خیر؟ اگر متغیر‌های مدنظر مثبت و قابلیت افزایش وجود داشته باشد، سه ماه آینده احتمال بازنگری وجود خواهد داشت که همان ۱۰ درصد است. / بورس پرس

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.