شاید «شیلام» در راه بورس قرار گرفت؛

فضانوردی پترول با سوخت مدبران

شناسه : 1563 23 شهریور 1399 - 10:17
نماد معاملاتی «پترول» که مدتی با حاشیه فراوان در توقیف به سر می‌برد، صورت‌های مالی فصل اول سال 1400 خود را منتشر کرد و خبر از سودی تکرارنشدنی داد.
فضانوردی پترول با سوخت مدبران

به گزارش سرمایه نگر، گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان با نماد «پترول» صورت‌های مالی دوره ۳ ماهه منتهی به مرداد سال ۹۹ را منتشر کرد و خبر از جهش فوق العاده ۴۵۸۰۰ درصدی سودآوری دارد.

بر اساس این گزارش و بر مبنای سرمایه جدید، این شرکت به ازای هر سهم ۳۸۸۸ ریال سود محقق کرده؛ در حالی که در مدت مشابه سال قبل فقط ۸ ریال سود ساخته بود.

عمده این سود از محل فعالیت‌های غیر عملیاتی حاصل می‌شود؛ هر چند که در بخش عملیاتی نیز شاهد بهبود ارقام هستیم.

«پترول» بالغ بر ۹۵۵۵۷ میلیارد ریال درآمد غیرعملیاتی شناسایی کرده که ۹۱۳۲۱ میلیارد ریال آن مربوط به سود فروش سهام شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد می‌شود. البته باید توجه داشت که این سود قابل تکرار در سال‌های آتی نیست.

از فروش سایر سرمایه‌گذاری‌ها همچون «شلرد»، «شاروم» و «وگردش» سود ۲۵۰۲ میلیارد ریالی کسب کرده؛ در حالی که سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها در مدت مشابه سال قبل ۲۳۶ میلیارد ریال بود.

پترول

پترول

سه طرح توسعه شرکت‌های زیرمجموعه همچون طرح اوره و آمونیاک «شلرد» به زودی به بهره‌برداری می‌رسد و پایان شهریور ماه را برای این منظور درنظر گرفته‌اند. عبور از ظرفیت ۷۰ درصد و رسیدن به ظرفیت ۱۰۰ درصد و همچنین، راه‌یابی به بازارهای خارجی جهت فروش اوره از جمله برنامه‌هایی است که برای «شلرد» چیده شده است.

شرکت پتروشیمی ‌ایلام که دو طرح الفین و سولفوزدایی آن آماده بهره‌برداری است، برنامه عرضه آن در بازار سهام در دستور کار «پترول» قرار داده است.

پترول

پترول

شرکت پتروشیمی ‌ایلام بعنوان بزرگترین مجتمع پتروشیمی ‌در غرب کشور از مزایایی همچون دسترسی به بازار عراق، دسترسی آسان به خوراک مورد نیاز با توجه به نزدیکی به پالایشگاه گاز ایلام و همچنین قیمت مناسب خوراک با در نظر گرفتن تخفیفات مربوط به مناطق محروم، برخوردار است.

بنابراین، با توجه به طرح‌های در دست ساخت می‌توان چشم‌انداز بسیار روشنی برای «پترول» متصور شد؛ به خصوص آن که با عرضه اولیه بخشی از سهام شرکت‌های فرعی و وابسته می تواند به سود مطلوبی دست یابد.

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.