دو خبر از «فارس»

بلوک پتروشیمی خلیج فارس روی میز خصوصی سازی

شناسه : 3454 18 دی 1400 - 15:05
سازمان خصوصی سازی که چهارشنبه قبل اقدام به اعلام فروش بلوک ۱۵ درصدی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و سپس لغو واگذاری به دلیل کامل نبودن مدارک کرده بود، بار دیگر امروز این بلوک مدیریتی را آگهی کرد .
بلوک پتروشیمی خلیج فارس روی میز خصوصی سازی

به گزارش سرمایه نگر، بلوک ۱۵ درصدی شرکت ” پتروشیمی خلیج فارس ” شامل ۴۳ میلیارد و ۵۰ میلیون سهم بوده که قرار است به قیمت ۱۴ هزار و ۷۰ ریال و به صورت ۳۰ درصد نقد و باقی اقساط ۴۸ ماه در بورس عرضه شود.

ارزش این بلوک که بزرگترین واگذاری سهام دولتی بشمار می رود بالغ بر ۶۰.۵ هزار میلیارد تومان بوده که با توجه به وضعیت آشفته بازار سهام و کمبود نقدینگی در ماه های پایانی سال، باید منتظر نتیجه این تصمیم جسورانه سازمان خصوصی سازی و دولت بود.

سازمان خصوصی سازی مدعی حضور دو متقاضی برای خرید این سهام شده اما بعد از بررسی صلاحیت و به دلیل ایرادات در مستندات ارسالی، دو متقاضی، حایز حضور در رقابت نشدند.

شایان ذکر است که هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس برنامه افزایش سرمایه ۷۴ درصدی از محل سود انباشته را در دستور کار خود دارد
براین اساس، “فارس” در نظر دارد سرمایه فعلی را از ۲۸.۷ به ۵۰ میلیارد تومان برساند تا در صورت موافقت پس از شستا با سرمایه اسمی ۱۶۳.۶ هزار میلیارد تومانی به دومین شرکت بزرگ بورسی از لحاظ سرمایه اسمی تبدیل شود.

تامین مالی این هلدینگ بزرگ بورسی از محل سود انباشته اعمال خواهد شد تا قادر به جبران مخارج سرمایه گذاری های انجام شده مربوط به تحصیل سرمایه گذاری های جدید، جبران مخارج مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر، بخشی از مخارج صورت گرفته بابت بازپرداخت بدهی ها از محل سود انباشته مشتمل بر توجیه لزوم افزایش سرمایه، چگونگی انجام و تادیه مبلغ شود.

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.