چکانده شدن ماشه فروش در این سهم؛

سهامداران عمده در این هفته چه کردند؟

شناسه : 1261 09 مرداد 1399 - 15:19
این روزها نوسان در تالار معاملات موج می‌زد و بسیار شاهد هستیم که سهم‌ها‌ از صف خرید به صف فروش و بالعکس حرکت می‌کنند.
سهامداران عمده در این هفته چه کردند؟

به گزارش سرمایه نگر، دماسنج بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت افت و خیز فراوان داشت اما؛ در مجموع رشد چندانی به ثبت نرساند و شاخص کل ۳۱۷۷ واحد رشد کرد.

شاخص کل مقاومت سرسخت ۲ میلیون واحد را در پیش دارد و در حال حاضر پشت این سد در حال نوسان است. حال باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده این سقف نیز شکسته می‌شود یا فاز اصلاحی در پیش می‌گیرد و از شکست مقاومت ناامید می‌شود؟!

این روزها نوسان در تالار معاملات موج می‌زد و بسیار شاهد هستیم که سهم‌ها‌ از صف خرید به صف فروش و بالعکس حرکت می‌کنند. این نوسان چیزی نیست جز هیجان و عدم خرید و فروش بر پایه اصول سرمایه‌گذاری و تحلیلگری.

در چنین شرایط و روزهایی نگاهی به رفتار سهامداران عمده شرکت‌ها‌ می‌تواند چراغ راهی باشد تا انتخاب درست در زمان ورود و خروج داشته باشیم؛ هر چند که صرفا خرید یا فروش سهامداران عمده نمی‌تواند ملاکی قطعی برای افول و صعود یک سهم باشد.

در هفته‌ای که سپری شد گروه مالی پارسیان در چند روز متوالی خریدار سهام «والبر» بود.

در «فباهنر» یکی از سهامداران عمده در تمام روزهای هفته از سهم حمایت کرد و در سمت تقاضا سفارش خرید ثبت کرد.

«برکت» که این روزها اوج گرفته و بازدهی قابل توجهی را عاید سهامداران خود کرده، در دو روز کاری هفته، شرکت سرمایه گذاری پویا فروشنده سهام بود.

در یک اقدام هماهنگ، سهامداران عمده «تیپکو» اقدام به خرید سهام در روز چهارشنبه کردند و این سهم را از صف فروش تا نزدیکی‌ها‌ی صفر تابلو سوق دادند.

در سهم‌ها‌ی بانکی همچون «وبصادر»، «وتجارت» و «وپاسار» سهامداران عمده همچون صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی در قامت خریدار ظاهر شد تا معاملات در این سهم‌ها‌ی شاخص‌ساز نیز متعادل شود؛ هر چند که صف فروش «وبصادر» و «وتجارت» به حدی سنگین بود که خریدهای حقوقی‌ها‌ اثرگذار نبود و با صف فروش به کار خود پایان دادند.

در نماد «وغدیر» که در مدت اخیر رشد شدیدی را به ثبت رسانده، در این هفته با عرضه سهامداران عمده مواجه شد.

در پالایشی‌ها‌ همچون «شپنا»، «شتران» و «شبریز» شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌ها‌ی نفتی دست به ماشه فروش زد.

در تصویر ذیل، بخشی از مهمترین تغییر و تحولات سهامداران عمده را مشاهده می‌کنید؛

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.