سیمان آبیک در مسیر عرضه اولیه؛

سود «سفارس» ۷ برابر شد

شناسه : 2744 28 اسفند 1399 - 14:09
به لطف پرتفوی قوی و فروش سهام، شرکت سیمان فارس و خوزستان طی 9 ماهه اخیر توانسته به سود قابل توجهی دست یابد.
سود «سفارس» ۷ برابر شد

به گزارش سرمایه نگر، شرکت سیمان فارس و خوزستان در ۹ ماهه منتهی به بهمن ماه توانست برای هر سهم ۶۱۵ ریال سود محقق کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش جالب توجه ۶۰۳ درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

بر اساس این گزارش، علت اصلی رشد ۷ برابری جهش سود فروش سرمایه گذاری‌ها است. این شرکت سرمایه‌گذار در حوزه سیمان، طی دوره جاری بالغ بر ۴ هزار و ۳۶۹ میلیارد ریال سهم به فروش رساند و سود ۳ هزار و ۳۸۵ میلیارد ریالی کسب کرد و بیشترین سود «سفارس» از محل فروش سهام «سفار» و «سفانو» بدست آمد.

لازم به ذکر است که در کل سال مالی قبل این سیمان ساز فقط یک هزار و ۲۴۳ میلیارد ریال سود فروش سرمایه گذاری‌ها شناسایی کرده بود.

در مقابل، حدود یک هزار و ۱۱ میلیارد ریال سهم از بازار سرمایه خریداری کرد که در صدر خریدها «سیتا» و «سخوز» قرار دارند.

«سفارس» در نظر دارد با برنامه ریزی‌های انجام شده به تدریج نسبت به خروج از شرکت‌های کم بازده و زیانده اقدام کند. همچنین عرضه اولیه سهام شرکت سیمان آبیک به عنوان بزرگترین شرکت زیر مجموعه خود در بورس جزو برنامه‌های آتی شرکت است که با توجه به بهای تمام شده کمتر از ۱۰۰۰ ریال، می‌تواند سود قابل توجهی را به دنبال داشته باشد.

در خصوص پرتفوی سرمایه گذاری «سفارس» باید گفت که از ۲۳ شرکت حاضر در سبد سهام، ۲۰ شرکت در گروه سیمان قرار دارند و در حالی که بهای تمام شده پرتفوی بورسی بالغ بر ۵ هزار و ۹۹۰ میلیارد ریال است، ارزش بازار آن از ۱۵۶ هزار میلیارد ریال فراتر رفته است. به همین دلیل است با اندک فروش سهام، سود قابل توجهی عاید شرکت می‌شود.

میزان سرمایه گذاری در شرکت‌های غیر بورسی نیز بیش از ۳ هزار میلیارد است که ۸۵ درصد آن مربوط به تملک ۹۸ درصد سهام شرکت سیمان آبیک است.

سفارس

سرمایه نگر

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.