عبور از دامنه هزار در یک نیمه؛

فشار سود «شاراک» بالا رفت

شناسه : 1954 21 آبان 1399 - 12:08
سودآوری «شاراک» در نیمه اول سال جاری با رشد قابل قبول 17 درصدی مواجه شد.
فشار سود «شاراک» بالا رفت

به گزارش سرمایه نگر، شرکت پتروشیمی‌ شازند (شاراک) صورت‌های مالی دوره ۶ ماهه منتهی به شهریور ماه سال ۹۹ را با اعلام رشد ۱۷ درصدی سودآوری منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، درآمدهای عملیاتی با افزایش ۶ درصدی نسبت به ۶ ماهه نخست سال ۹۸ به رقم ۳۷ هزار و ۲۶۵ میلیارد ریال رسید.

مقدار فروش در این دوره نزدیک به ۵۸ هزار تن رشد داشته و افزایش نرخ‌های فروش نیز عامل مؤثر دیگری در رشد مبلغ فروش بوده است. این شرکت پیش بینی کرده با فروش ۴۲۷ هزار تنی در نیمه دوم سال جاری، اندکی از فروش مقداری سال قبل بالاتر رود.

به طور کلی برای سال جاری پیش بینی می‌شود مبلغ فروش به ۱۰۶ هزار میلیارد ریال برسد که در صورت تحقق، ۵۶ درصد بیشتر از فروش سال ۹۸ خواهد بود.

با توجه به این که نزدیک به یک سوم درآمد فروش «شاراک» از محل صادرات حاصل شده، رقمی ‌بالغ بر ۲ هزار و ۹۶۲ میلیارد ریال سود تسعیر ارز در حساب‌ها نشسته است و با افزایش نرخ دلار نیمایی در مدت اخیر، قطعا این رقم در نیمه دوم سال بیشتر خواهد بود.

به این ترتیب، رقم سود خالص پتروشیمی ‌شازند در ۶ ماهه نخست سال ۹۹ از رقم ۸ هزار و ۹۱ میلیارد ریال فراتر رفت که به ازای هر سهم ۱۰۰۳ ریال می‌شود. بنابراین، در ۶ ماهه دوم می‌تواند رقم سود هر سهم به ۲۰۰۰ ریال نزدیک شود. هیات مدیره از الان تقسیم سود ۱۰۰۰ ریالی را مدنظر قرار داده است.

شایان ذکر است که «شاراک» در حال پیگیری جهت اجرای طرح شرکت صنایع پتروشیمی ‌بین الملل قشم است که این امر منوط به مشارکت سایر سهامداران در افزایش سرمایه و همچنین نهایی شدن مراحل تأمین مالی شرکت مذکور است.

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.