بازار جهانی اوره تضمین تداوم سودآوری

سود ۶۰۷۲ ریالی در زمین «شیراز»

شناسه : 2921 18 خرداد 1400 - 9:26
انتظار می‌رود در سال جاری با فروکش کردن بحران کروناویروس و افزایش تقاضای چین، قیمت اوره از سطوح 400 دلار نیز عبور کند.
سود ۶۰۷۲ ریالی در زمین «شیراز»

به گزارش سرمایه نگر، شرکت پتروشیمی‌ شیراز در سال ۱۳۹۹ توانست ۱۴۰ درصد رشد سودآوری را به ثبت برساند و بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد ریال سود خالص کسب کند که به ازای هر سهم ۶۰۷۲ ریال می‌شود.

این شرکت در سال مورد اشاره توانست ۶ درصد بالاتر از ظرفیت اسمی‌ برنامه‌ریزی شده برای تولید فعالیت کند و فروش مقداری نیز ۲ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۸ داشت.

بر اساس این گزارش، درآمدهای عملیاتی شرکت ۸۲ درصد بیشتر از سال ۱۳۹۸ بود و به رقم ۷۲ هزار و ۶۹۸ میلیارد ریال رسید که ۶۲ درصد این مبلغ از محل فروش صادراتی (اوره) تامین شده است.

سودآوری شرکت‌هایی نظیر پتروشیمی‌ شیراز و پردیس به شدت به نرخ جهانی اوره وابسته است. قیمت جهانی اوره و به تبع آن قیمت داخلی اوره تحت تاثیر قیمت جهانی نفت قرار دارد و زمانی که قیمت نفت افزایش می‌یابد، قیمت اوره نیز رشد می‌کند؛ به طوری که در سال ۲۰۰۸ با جهش قیمت جهانی نفت به مرز ۱۳۳ دلار، قیمت اوره به ۷۷۰ دلار رسید.

در تصویر ذیل روند نرخ جهانی اوره در یک سال اخیر را مشاهده می‌کنید که که در اوایل سال گذشته به کمترین مقدار خود در سه سال اخیر رسید اما؛ از اواسط سال روند صعودی آن شتاب گرفت و هم اکنون به بیش از ۳۲۰ دلار در هر تن رسیده است.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

انتظار می‌رود در سال جاری با فروکش کردن بحران کروناویروس و افزایش تقاضای چین، قیمت جهانی اوره از سطوح ۴۰۰ دلار نیز عبور کند.

بنابراین، شرکت‌های اوره ساز همچون پتروشیمی‌ شیراز در سال جاری نیز توان افزایش صادرات و کسب درآمدهای بیشتر نسبت به سال ۱۳۹۹ را دارند. طی سال ۱۳۹۸، میانگین نرخ فروش صادراتی ۱۸۹ دلار به ازای هر تن بود که در سال ۱۳۹۹ به ۲۰۸ دلار رشد کرد.

«شیراز» با ایجاد انبار جهت دپو محصول در بندرعباس، جایگاه خود را در امر صادرات ارتقا داده است. علاوه بر تنوع محصول، وجود دو محصول انحصاری باعث تمایز این شرکت با سایر رقبا همچون پتروشیمی‌ پردیس، کرمانشاه و خراسان شده است.

البته به سبب دوری بودن پتروشیمی‌ شیراز از بنادر، این شرکت هزینه‌های حمل و نقل و بارگیری بیشتری نسبت به سایرین متحمل می‌شود.

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.