سیمان کرمان 1250 ريال ساخت

«سکرما» همچنان در مسیر صعود

شناسه : 2518 18 بهمن 1399 - 9:09
شرکت سیمان کرمان با سود 1250 ريالی برای هر سهم رهسپار مجمع سالانه می‌شود.
«سکرما» همچنان در مسیر صعود

به گزارش سرمایه نگر، سال مالی منتهی به آذر ماه ۱۳۹۹ برای شرکت گروه صنایع سیمان کرمان (سکرما) با تحقق ۱۲۵۰ ریال سود به ازای هر سهم به پایان رسید و رشد ۷۵ درصدی سودآوری را به ثبت رساند.

هیات مدیره شرکت در نظر دارد ۶۰ درصد از سود تحقق یافته را در مجموع عمومی‌عادی سالیانه بین سهامداران خود تقسیم کند.

همانطور که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید، روند سودسازی این شرکت از سال مالی ۹۶ که پایان سال مالی از اسفند ماه به آذر ماه تغییر کرد، رو به بهبود حرکت کرد و یک روند صعودی مطلوب را طی کرده است.

سرمایه نگر

از آنجا که میزان رشد درآمدهای عملیاتی بیشتر از بهای تمام شده بوده، حاشیه سود ناخالص از ۳۵ درصد در سال ۱۳۹۸ به ۳۹ درصد در سال مالی ۱۳۹۹ افزایش یافت.

مقدار فروش در سال مالی مورد اشاره نسبت به سال قبل رشد داشته و افزایش نرخ‌های فروش و تغییر در ترکیب فروش نیز در صعود ۵۳ درصدی مبلغ فروش اثرگذار بوده است.

«سکرما» با وجود پیش بینی کاهش اندک مقدار فروش در سال مالی ۱۴۰۰، مبلغ فروش را با رشد ۲۴ درصدی درنظر گرفت.

لازم به ذکر است که «سکرما» دارای سه خط تولید با قدمت بیش از ۵۰ سال است و با سه نوع تکنولوژی متفاوت و تقریبا منسوخ شده فعالیت می‌کند. به همین دلیل، هزینه تعمیرات و نگهداری، انرژی و سوخت مصرفی نسبت به کارخانجات مشابه با همین ظرفیت تولید بسیار بالا است. مجموع این ایرادات موجب شد در بلند مدت قابلیت رقابت با سایر شرکت‌های هم‌گروه به صورت چشمگیری کاهش یابد.

از همین رو، علاوه بر پروژه بهینه‌سازی خط ۳، این سیمان‌ساز اجرای پروژه خط جایگزینی ۳۴۰۰ تنی (خط ۴) را با سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۵۰ میلیارد ریالی به جریان انداخته است. در حال حاضر فروشنده ماشین آلات و تجهیزات خارجی مشخص نشده و قرارداد نیز منعقد نشده است.

ثبت دیدگاه

  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.